LasIndias.blog

Conquistar el trabajo es reconquistar la vida

Grupo de Cooperativas de las Indias

videoblog

libros

Curso de Komunuma

Komunuma es una fork del Esperanto. Su objetivo es facilitar la conversación entre personas con diferentes lenguas maternas dentro de una comunidad.

Contenido

Primera lección / Unua leciono

Descargar esta lección en pdf

perro_loboBona tago! Jen David kaj Natalia. Ili loĝas en bela domo en Bonaero. David kaj Natalia havas multa amiki. Mayra kaj Maria ankaŭ loĝas en la domo. La domo estas bruna, kaj la plafono estas blanka, kaj ĝi havas parvusa ĝardeno. Natalia havas bruna hundo. Ĝi nomivas Lupus.

Natalia amas Lupus. Ankaŭ David amas la besto.

En la salono sidas la tuta familio. En la salono estas tablo, sofo, seĝo kaj alia mebli. David sidas sur la sofo kaj legas blogo pri ekonomio. Maria aŭskultas podkasto. Ili estas moderna. En la ĝardeno Natalia ludas kun Lupus.

La domo ankaŭ havas kuirejo, gastoĉambri, dormoĉambri, ĝi havas multa ĉambri. Gastoĉambro estas ĉambro por gasti

Dormoĉambro estas ĉambro por domar

Vocabulario / Vortaro

Practicar este vocabulario en Memrise

Bona tago buenos días Jen He aquí estar ser/estar
kaj y ili ellos loĝi habitar
en en (dentro de) bela bello/a/os domo casa
havar tener amiko amiga/o multa mucho/s
la el, la, lo, los, las bruna marrón blanka blanco
plafono techo ĝi ella/él/ello parvusa pequeño
ĝardeno jardín hundo perro nomo nombre
amar amar besto animal salono salón
sidar estar sentado tuta todo familio familia
tablo mesa sofo sofá alia otro
meblo mueble blogo blog ekonomio economía
aŭskulti escuchar podkasto podcast moderna moderno
ludar jugar kuirar cocinar ej sufijo para indicar lugar adecuado para
gasto huésped dormar dormir por para

Gramática / Gramatiko

  • El artículo determinado es la sin variaciones ni de género ni de número. La = el, la, lo,los, las.
  • Articulo indeterminado no existe en Komunuma: En la salono estas tablo – En en salón hay una mesa.
    El adjetivo puede preceder o seguir al substantivo, pero, más frecuentemente, lo precede: bela domo
  • El infinitivo de los verbos termina en –ar: leg-ar, am-ar
  • Para formar el presente se elimina la –ar del infinitivo y se utiliza el sujito –as: legas, amas.
  • Para formar el plural de los sustantivos se cambia la –o final por una –i. ĉambro= habitación, ĉambri=habitaciones
  • Los sustantivos, por defecto no informan sobre el sexo